Marzec 2018
P W Ś C P S N
« sty    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

O nas

Jesteśmy parą studentów, którzy dużo podróżują. Poznaliśmy się w górach, podczas podejścia na Śnieżkę, a teraz wędrujemy razem przez różne okolice. Wraz ze znajomymi stworzyliśmy stronę o tanich i ciekawych miejscach. Może nasze doświadczenie komuś się przyda :-) Miłej lektury!
  • Home Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale

Podczas pobytu w Ojcowie nie sposób zrezygnować ze zwiedzania jednego z najważniejszych zabytków architektonicznych w regionie – Zamku w Pieskowej Skale. Ten malowniczo prezentujący się gmach stanowi obecnie jedną z wizytówek Ojcowskiego Parku Narodowego i jest odwiedzany przez wszystkich turystów zwiedzających lokalne atrakcje. Budowla posiada niezwykle burzliwą historię. Celem jego powstania było wzmocnienie systemu obronnego kraju a inicjatorem prac był Kazimierz Wielki. Potężna fortyfikacja stanowiła trudną do pokonania przeszkodę dla potencjalnych wrogów. Lata świetności przypadają na panowanie rodu Szafrańców, któremu warownię oddał Władysław Jagiełło. Związki rodziny magnackiej z obiektem sięgają czasów, gdy na tronie polskim zasiadał Ludwik Węgierski. Kolejni przedstawiciele Szafrańców dokonywali zmian architektonicznych w wyglądzie budowli przy jednoczesnym umacnianiu jej warownego charakteru. Punktem zwrotnym w historii zamku był potop szwedzki. Najeźdźcy doszczętnie splądrowali cenne wyposażenie i zniszczyli dorobek wielu pokoleń zarządców obiektu. Podjęte przez rodzinę Wielopolskich próby przywrócenia gmachowi, jego dawnej świetności nie przyniosły spodziewanego rezultatu a to za sprawą kolejnej napaści wojsk szwedzkich oraz pożaru, który pochłonął pozostałe dobra zamkowe.

Chcąc poznać najważniejsze zabytki historyczne, na które trzeba przeznaczyć minimum dwa dni – warto zarezerwować nocleg. Wysoki standard oferowanych usług i dostępność wygodnego zakwaterowania w konkurencyjnych cenach to atuty lokalnej bazy noclegowej.

Odrestaurowanie zrujnowanej budowli było zasługą Hieronima z Wielopolskich, który oprócz prac remontowych zadbał o zgromadzenie imponującej kolekcji dzieł sztuki. Jego starania znacznie podniosły rangę obiektu, sprowadzając do Pieskowej Skały znamienitych gości, między innymi króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Seria pożarów sprawiła wiele szkód w dobytku zamkowym, dlatego potężna rezydencja podupadła ponownie. W czasie powstania styczniowego jeden z polskich oddziałów znalazł tutaj swoje schronienie, jednak na skutek zdrady, część spośród ochotników przypłaciła życiem swój udział w walkach. W XX wieku zamek pełnił funkcję sierocińca a jego restrukturyzacji dokonano dopiero w 1970 roku. Obecnie styl jest zbliżony do stanu sprzed zniszczeń a XXI wiek przyniósł kolejne prace remontowe, dzięki którym turyści mogą zwiedzać wnętrze budowli i podziwiać znajdującą się w niej ekspozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>