Marzec 2018
P W Ś C P S N
« sty    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

O nas

Jesteśmy parą studentów, którzy dużo podróżują. Poznaliśmy się w górach, podczas podejścia na Śnieżkę, a teraz wędrujemy razem przez różne okolice. Wraz ze znajomymi stworzyliśmy stronę o tanich i ciekawych miejscach. Może nasze doświadczenie komuś się przyda :-) Miłej lektury!
  • Home Zabytkowe fortyfikacje w mieście Kopernika

Zabytkowe fortyfikacje w mieście Kopernika

Toruń to miasto, które szczyci się swoją długą historią i znanymi mieszkańcami. To także jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych kraju. To także słynny średniowieczny zespół miejski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Założenia średniowiecznego miasta oraz budynki, które przetrwały do dziś są nie lada atrakcją Torunia. Co roku przybywa do Torunia kilka milionów turystów, którzy zwiedzają nie tylko centrum miasta, ale także inne toruńskie atrakcje. Dzięki dobrej bazie noclegowej miasto potrafi zadowolić każdego turystę, nawet tych najbardziej wymagających. Wyjątkowe kwatery Toruń oferuje nawet w samym centrum w pięknych, historycznych budynkach.

Toruń jest bogaty w liczne zabytki, które warto zwiedzić chociaż w małej części. Samych budynków objętych ochroną konserwatora jest ponad tysiąc, więc jest co oglądać. Wiele z tych miejsc w swych wnętrzach gości restauracje, muzea i inne miejsca, gdzie możemy wejść i poczuć klimat minionych wieków. Mimo, że większości osób kojarzy się Toruń ze średniowiecznymi budowlami, to znajdziemy tutaj także obiekty nowsze, takie jak np. XIX-wieczne fragmenty umocnień zbudowane przez Prusaków. Łącznie do dzisiaj przetrwało prawie 150 obiektów, wchodzących niegdyś w skład toruńskiej twierdzy. Dzisiaj niektóre z nich można zobaczyć bliżej.

Udostępniony dla zwiedzających został fort IV, a w baterii AB IV działa Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń. Tu, oprócz wyposażenia z czasów działania umocnień pruskich, można też znaleźć eksponaty militarne z czasów późniejszych – międzywojnia, II wojny światowej oraz zimnej wojny. Łącznie obydwa miejsca zajmą nam już kilka godzin dnia, jeśli chcemy dobrze je poznać. Możemy skorzystać z usług przewodnika jeśli chcemy być pewni, że żaden detal nie umknie naszej uwadze. Jeśli kogoś interesuje bardziej historia cywilna związana z codzienną działalnością ludzką, to powinien skorzystać z możliwości zwiedzenia Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Jako ciekawostkę należy uznać, że główna siedziba muzeum mieści się w budynku arsenału artyleryjskiego, który kiedyś należał do elementów toruńskiej twierdzy. Muzeum ma bardzo ciekawe zbiory dotyczące kultury Kujaw, miasta Torunia i okolicznych wsi. Wystawy są bardzo ciekawie przedstawione, a dzięki zebranym eksponatom i przygotowanym tekstom i grafikom, dowiemy się wiele o historii współistniejących ze sobą kultur i religii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>