O nas

Jesteśmy parą studentów, którzy dużo podróżują. Poznaliśmy się w górach, podczas podejścia na Śnieżkę, a teraz wędrujemy razem przez różne okolice. Wraz ze znajomymi stworzyliśmy stronę o tanich i ciekawych miejscach. Może nasze doświadczenie komuś się przyda :-) Miłej lektury!
Luty 2018
P W Ś C P S N
« maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
  • Home Kolej wąskotorowa w Jantarze

Kolej wąskotorowa w Jantarze

Wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż… Piosenkę Maryli Rodowicz śpiewa się doskonale, a podróże mogą byś świetnym pomysłem na zbieranie nowych doświadczeń. Szczególnym środkiem transportu jest jazda koleją, dlatego w wakacje wystarczy wybrać odpowiednią stację i odpowiedni pociąg, zaplanować trasę do zwiedzenia, a następnie pojechać w siną dal. A czym? Wyjątkową koleją wąskotorową.

Jantar, czyli wioska położona w województwie pomorskim (dawnym elbląskim), jest ulubioną miejscowością wielu ludzi spędzających wakacje nad polskim Bałtykiem. Możliwości zjedzenia świeżej ryby, spaceru brzegiem morza, wylegiwania się na złocistej plaży lub jazdy konnej w pobliskiej stadninie to nie wszystkie atrakcje czekające na gości wybierających się na wypoczynek w Jantarze. Rozrywkę znajdą też miłośnicy jazdy koleją, ponieważ jedną z ciekawszych propozycji turystycznych w Jantarze jest możliwość przejechania się kolejką wąskotorową. Maszynista zawiezie chętnych czerwonym pociągiem do Malborka, Sztumu lub Grudziądza, gdzie można wysiąść i napawać się widokiem nowych miast.

Początki wąskotorowej kolei (nazwa wzięła się od szerokości toru 750 mm) datuje się na 1888 roku. Powstanie nie było związane z przyjeżdżającymi turystami, ale problemem z transportem buraków cukrowych. Po różnorakich perypetiach związanych z losami terenów, kolej łączącą miejscowości na Żuławach Wiślanych zlikwidowano w 1996 roku. W niepamięć poszły wywiezione tabory, a budynki oraz linie zostały zniszczone.

Po pewnym okresie, gdy baza noclegowa w tym kurorcie (Jantar / www) coraz prężniej się rozwijała, postanowiono przywrócić na szlak pociągi, tym razem zasługą Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych. Rok temu otwarto nowe połączenie prowadzące z Nowego Dworu Gdańskiego do Malborka, zapewniające około trzy godzinną wyprawę. Jednorazowy przejazd kolejką może dotyczyć 130 osób, więc w przedsięwzięciu często uczestniczą grupy zorganizowane oraz całe rodziny. Opłaca się to im, ponieważ w trakcie podróży można podziwiać piękne krajobrazy okolicznych miejscowości. Ponadto turyści poza kupnem biletu na pociąg mogą także poprosić o bilet wstępu na krzyżacki zamek, co pozwoli na obniżenie kosztów podróży. Kolejka wąskotorowa jest świetnym środkiem transportu w pobliżu morza. Poza dotarciem do wybranych celów umożliwia również poznanie Żuław i Mierzei Wiślanej, które należą do najpiękniejszych polskich terenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>