O nas

Jesteśmy parą studentów, którzy dużo podróżują. Poznaliśmy się w górach, podczas podejścia na Śnieżkę, a teraz wędrujemy razem przez różne okolice. Wraz ze znajomymi stworzyliśmy stronę o tanich i ciekawych miejscach. Może nasze doświadczenie komuś się przyda :-) Miłej lektury!
Luty 2018
P W Ś C P S N
« maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  
  • Home Ciekawe miejsca w Mikoszewie

Ciekawe miejsca w Mikoszewie

Na Mierzei Wiślanej, która stanowi fragment polskiego wybrzeża szczególnie lubiany przez urlopowiczów, nad przekopem Wisły, leży niewielki, przytulny kurort o nazwie Mikoszewo. Przyjezdni mogą spędzić tu wakacje opalając się na plaży, kąpiąc w Bałtyku, spacerując wzdłuż morza, zwiedzając ciekawy rezerwat ptaków lub wybierając się na przejażdżkę promem, z którego rozciąga się malowniczy widok na ujście Wisły. Na ich przyjęcie przygotowana została baza noclegowa () i szereg obiektów usługowych. W samym miasteczku znajduje się także kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu.

Nieopodal przystani promowej na przekopie goście natkną się na malutką przystań rybacką. Wprawdzie brak tu jakiejkolwiek infrastruktury, ale za to po powrocie kutrów z połowu można kupić bezpośrednio od rybaków świeże ryby, które potem smaży się we własnym zakresie. Z Mikoszewem wiąże się tragiczna historia z okresu II wojny światowej. To właśnie tędy ewakuowano więźniów obozu koncentracyjnego w Sztutowie (https://pl.wikipedia.org/wiki/Stutthof), wywożąc ich drogą morską na barkach. Z uwagi na tragiczne warunki podróży, podczas przeprawy zginęło kilka tysięcy osób. Temu zdarzeniu poświęcono pamiątkowy obelisk, zlokalizowany w punkcie załadunku więźniów na tratwy. Kiedyś znajdował się tu kościół i cmentarz ewangelicki. Wprawdzie z czasem nagrobki zniszczyły się, a świątynię rozebrano, ale pozostała XIX-wieczna drewniana dzwonnica, która funkcjonuje do dzisiaj. Co ciekawe, ten obiekt pełnił dawniej także rolę kostnicy. Na dwóch kondygnacjach zwieńczonych daszkiem można zobaczyć dekoracyjne rzeźbione okna i elementy dekoracyjne okalające drzwi. Spacerując po Mikoszewie warto także zwrócić uwagę na reprezentacyjny dla zabudowy żuławskiej domek podcieniowy, zbudowany niegdyś przez holenderskich osadników menonickich. Podcienie budynku podparto słupami, których ilość świadczyła o zamożności budującego. Im więcej włączono ich do konstrukcji, tym bogatszy był właściciel domku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>